بوتاکس, سبک زندگی, فیلر, مراقبت و سلامتی

فیلر یا بوتاکس؟ مساله این است

کدامیک برای من مناسب است؟

 

فیلر و بوتاکس دو روش محبوب برای بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم پیری هستند. هر دوی این روش‌ها به طور گسترده در صنعت زیبایی استفاده می‌شوند، اما آیا شما می‌دانید چه تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد؟

 

در این مقاله به بررسی تفاوت‌های بین فیلر و بوتاکس می‌پردازیم تا شما بتوانید تصمیم بهتری برای بهبود ظاهر پوست خود بگیرید.

 

فیلر ها موادی هستند که به طور معمول در نواحیی که حجم یا پری نیاز دارند، تزریق می‌شوند. این مواد می‌توانند شامل موادی مانند هیدروکسی آپاتیت کلسیم، اسیدهای هیالورونیک، کلاژن و پروتئین‌های دیگر باشند. هدف اصلی فیلرها ایجاد پری و جوان‌تر کردن پوست است. عملیات تزریق فیلرها برای کاهش چین و چروک صورت، افزایش حجم لب، کمک به کاهش ظاهر جایگاه‌های زخمی و کمک به بهبود علائم پیری پوست صورت استفاده می‌شود.

 

فیلر ها برای پر کردن حجم و حفظ یا افزایش انعطاف‌پذیری و جوانسازی پوست استفاده می‌شوند. این محصولات به صورت تزریقی در پوست و بافت زیرین آن قرار می‌گیرند و به منظور بهبود ظاهر صورت و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

به طور کلی، فیلرها برای درمان موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 

 1. چین‌ها و چروک‌های صورت: فیلر ها برای پر کردن چین و چروک‌های صورت، به خصوص چین و چروک‌های بین ابروها، خطوط لب، خطوط پیشانی، خطوط قاب پوسته، و خطوط گوش، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 1. لب‌ها: فیلر ها برای بهبود حجم و شکل لب‌ها و پر کردن چین‌های موجود در اطراف لب‌ها، استفاده می‌شوند.

 

 1. شکم و سینه: فیلر ها برای پر کردن و بهبود حجم در مناطقی مانند شکم و سینه، به کار می‌روند.

 

 1. ناحیه چشم: فیلر ها برای کاهش کیفیت تاریکی و کوچک کردن چشمان پوچ، به کار می‌روند.

 

 1. صورت مستطیل شکل: فیلر ها برای بهبود شکل صورت مستطیل شکل، به کار می‌روند.

 

نوع  دقیق فیلر مورد استفاده بستگی به نیازهای بیمار و منطقه مورد نظر دارد و باید با مشاوره پزشک تعیین شود.

 

بوتاکس یک نوع سم است که به صورت تزریقی به عضلات صورت تزریق می‌شود و با مسدود کردن عصب های موجود در محل تزریق، باعث کاهش حرکت عضلات صورت و کاهش خطوط و چین های صورت می‌شود.

بوتاکس برای کاهش چین و چروک در مناطق مختلف صورت و بدن استفاده می‌شود. این محصول با تزریق به ناحیه مورد نظر، عضلات را آرام کرده و باعث کاهش تعریق و کنترل حرکت عضلات می‌شود. برخی از نواحی مورد استفاده بوتاکس عبارتند از:

 

 1. خطوط پیشانی: خطوطی هستند که از میان دو ابرو به سمت پایین حرکت می‌کنند و معمولاً به عنوان خطوط پیشانی شناخته می‌شوند. بوتاکس می‌تواند این خطوط را کاهش دهد و به روانی صورت کمک کند.

 

 1. خطوط چشم: خطوطی هستند که پیرامون چشم و بین ابروها حرکت می‌کنند و به عنوان خطوط خنده شناخته می‌شوند. بوتاکس می‌تواند این خطوط را کاهش دهد و به افزایش جوانسازی پوست کمک کند.

 

 1. خطوط گوش: خطوطی هستند که از جلوی گوش به سمت پایین حرکت می‌کنند و معمولاً با پیری و ضعیف شدن پوست ایجاد می‌شوند. بوتاکس می‌تواند این خطوط را کاهش دهد و به جوانسازی پوست در این ناحیه کمک کند.

 

 1. لب‌ها: بوتاکس می‌تواند به بهبود شکل لب‌ها و کاهش خطوط اطراف آن‌ها کمک کند.

 

 1. تعریق بیش از حد: بوتاکس می‌تواند به کاهش تعریق بیش از حد در ناحیه‌هایی مانند زیر بغل، کف دست و پا کمک کند.

 

راه درمان چین و چروک های عمیق

برای کاهش چروک عمیق صورت، فیلر معمولاً بهتر از بوتاکس عمل می‌کند. چروک‌های عمیق در صورت معمولاً به دلیل از دست رفتن حجم چهره و کاهش کلاژن پوست ایجاد می‌شوند. فیلر با تزریق موادی مانند هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم، هیالورونیک اسید و رادیس برای بهبود شکل و حجم صورت استفاده می‌شود.

 

به عنوان مثال، فیلر می‌تواند برای پر کردن چروک‌های بینی و خطوط اطراف دهان استفاده شود، در حالی که بوتاکس برای کاهش خطوط ناشی از حرکت عضلات استفاده می‌شود و معمولاً برای چروک‌هایی که ناشی از حرکت مکرر عضلات صورت هستند بهتر عمل می‌کند.

 

همچنین، در برخی موارد، پزشک ممکن است ترکیبی از فیلر و بوتاکس را برای کاهش چروک‌های صورت پیشنهاد کند. این ترکیب می‌تواند بهبود شکل صورت و جوانسازی پوست را در نتیجه بیشتری به ارمغان آورد. با این حال، این تصمیم در نهایت بستگی به نوع چروک‌ها، عوارض و تحمل بیمار دارد و باید توسط پزشک تعیین شود.

 

کدام یک برای روشن شدگی پوست استفاده می شود؟

برای شفافیت و روشن کنندگی پوست، هیچ کدام از بوتاکس و فیلر به عنوان درمان اصلی استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، هر دوی این روش‌ها ممکن است به عنوان پشتیبانی برای بهبود شفافیت و روشن کنندگی پوست مورد استفاده قرار گیرند.

 

بوتاکس به طور معمول برای کاهش چین و چروک‌های صورت که ناشی از حرکت عضلات هستند استفاده می‌شود. با توجه به اینکه بوتاکس عضلات را آرام می‌کند، ممکن است برای کاهش خطوط ریز پوستی مانند خطوط ریز زیر چشم و اطراف دهان به کار گرفته شود. با این حال، بوتاکس هیچ تاثیری در روشن کنندگی پوست ندارد.

 

از طرفی، فیلر می‌تواند برای بهبود حجم و شکل صورت استفاده شود. برخی از فیلرها، مانند هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم، قابلیت ایجاد روشنایی و شفافیت در پوست را دارند. با این حال، باید توجه داشت که هدف اصلی فیلر بهبود حجم و شکل صورت است و نه روشنایی پوست.

 

بنابراین، برای بهبود شفافیت و روشنایی پوست، بهتر است از روش‌های دیگر مانند لیزر، میکرونیدلینگ، پیلینگ و ماسک صورت استفاده شود. همچنین، مصرف محصولات حاوی ویتامین C و آلفا هیدروکسی اسید نیز به عنوان گزینه‌های غیرجراحی و ایمن برای بهبود شفافیت پوست پیشنهاد می‌شود.

آیا میتوان بوتاکس و فیلر را جایگزین یکدیگر کرد؟

استفاده از بوتاکس و فیلر بسته به نیاز و مشکلات پوستی هر فرد متفاوت است. در برخی موارد، بوتاکس و فیلر قابل جایگزینی هستند، اما در موارد دیگر، اینطور نیست.

 

مواردی که بوتاکس نمی‌تواند جایگزین فیلر شود عبارتند از:

 

 1. افزایش حجم: برای افزایش حجم در نواحی مانند لب، گونه، دهان و چانه، فیلر به عنوان یک درمان مؤثر تر از بوتاکس استفاده می‌شود.

 

 1. خطوط عمیق: بوتاکس برای کاهش خطوط ریز و خطوط ریز پوستی کارآمد است، اما برای خطوط عمیق‌تر مانند خطوط ناحیه چشم و خطوط بین ابرو، فیلر به عنوان یک درمان بهتر عمل می‌کند.

 

 1. اصلاح شکل صورت: برای اصلاح شکل صورت و تغییرات پوستی عمیق تر مانند شکل دهان، بوتاکس ممکن است کمک کننده باشد، اما فیلر به عنوان یک درمان مؤثر تر در این زمینه شناخته شده است.

 

 1. پوست خشک و کاهش حجم: در برخی موارد، فیلر برای افزایش حجم و اصلاح پوست‌های خشک استفاده می‌شود. بوتاکس در این موارد ممکن است باعث کاهش حجم و خشکی پوست شود.

 

بنابراین، برای درمان مشکلاتی مانند افزایش حجم، خطوط عمیق، شکل صورت و پوست خشک، فیلر به عنوان یک درمان مؤثر تر از بوتاکس شناخته شده است.

همچنین مواردی که فیلر نمی‌تواند جایگزین بوتاکس شود عبارتند از:

 

 1. خطوط ریز: فیلر معمولاً برای درمان خطوط عمیق تر و افزایش حجم به کار می‌رود، در حالی که بوتاکس بیشتر برای کاهش خطوط ریز و خطوط ریز پوستی استفاده می‌شود. بنابراین، بوتاکس بهترین گزینه برای خطوط ریز مانند خطوط روی پیشانی و چین است.

 

 1. تنش عضلانی: بوتاکس می‌تواند به عنوان یک ماهیت آرامش بخش عضلات استفاده شود، در حالی که فیلر برای افزایش حجم و پر کردن محل‌های خالی پوستی استفاده می‌شود. بنابراین، در مواردی که نیاز به کاهش تنش عضلانی و رفع درد و ناراحتی ناشی از تنش عضلانی هست، بوتاکس بهترین گزینه است.

 

 1. محدودیت حرکتی: در برخی موارد، فیلر می‌تواند باعث محدودیت حرکتی در نواحی مانند لب، بینی و چانه شود. بوتاکس، به دلیل خاصیت آرامش بخشی عضلات، این محدودیت حرکتی را بهبود می‌بخشد. بنابراین، بوتاکس در مواردی که نیاز به کاهش محدودیت حرکتی استفاده می‌شود.

نکته مهم و قابل ذکر این است که فیلر و بوتاکس برای دو هدف کاملا متفاوت ساخته شده اند و بهتر است برای موارد جایگزین استفاده نشوند.

 

 برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید

پشتیبانی گروه هیوا لیزر

  

نوشته های مشابه